Články - Rybolov Soroya

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Stejný čas, stejné místo 1/2

Moře jako olej, nikde ani vlnka, dokonalá pohoda, ale ryby neberou. Moře nikam netáhne, kde zastavíte, tam stojíte jako kůl v bahně. Po třech hodinách nudění se rozhodujeme, že pojedeme zkontrolovat Šroubka.

Stejný čas, stejné místo 2/2
Ryba okamžitě bere naviják do rychlé jízdy. Tenký proutek se ohýbá, to bude kus! Nakonec to bylo velké zklamání, protože na wobler zaútočila treska obecná!? Šroubek po chvíli zdolává tresku tmavou.

Soroya 1/2
Rozhodnutí navštívit ostrov Soroya padlo loni v létě, když jsem brouzdal na internetu a narazil jsem na webovku tohoto ostrova.

Soroya 2/2
Po změření a zvážení ryby najíždím podle GPS na stejné místo. Kontroluji podle projeté trasy, jestli nás proud nese stejně.

Soroya - Vítejte v rybí říši
V této rybáři hojně navštěvované zemi už jsem vyzkoušel rybolov v průběhu celé sezóny březen až září, jen únor chyběl.

Lov pstruhů 600 km za polárním kruhem
Ač se to zdá jakkoli pošetilé, my jsme opravdu vyrazili 600km za polární kruh, abychom prověřili bohatství místních jezer.

Lov vlkoušů
Pokud se chcete na tuto exotickou rybu specializovat je nesmírně důležité zvolit správnou lokalitu. O tom, že se vlkouš nachází v severním Atlantiku, je asi zbytečné psát.

Jak jsme ulovili český rekord halibuta
Norský ostrov Soroy je pro rybáře něco jako bájný ostrov pokladů. Poklady skrývá jedinečné a o tom jsme se již několikrát přesvědčili.

Polární pstruzi 1/2
Ten den začínal jako všechny ostatní. Po příchodu do práce otevírám mail stavím si vodu na kafe. Na první podívání mě zaujal mail „Trouts Soroya 2009“.

Polární pstruzi 2/2
Ráno jsem vstával jako první, protože mě probudila zima. Vylezl jsem ze spacáku a postavil vodu na čaj. Než se voda začala vařit, vzal jsem svůj vláčák a zkusil jsem párkrát prohodit jezero, u kterého jsme spali.

Halibut Soroya 151cm 52Kg
Ladislav Vojta ulovil na vláčecí prut Halibuta 151cm 52Kg na ostrově Soroya v Hasfjordu 2009. Jako nástraha byla použita jigová hlava 100g a 15cm červenostříbrný twister.

Polární tresky 1/4
Ráno jsem vstával jako první, protože mě probudila zima. Vylezl jsem ze spacáku a postavil vodu na čaj. Než se voda začala vařit, vzal jsem svůj vláčák a zkusil jsem párkrát prohodit jezero, u kterého jsme spali.

Polární tresky 2/4
Kdo první najde ryby, zavolá do vysílačky. Startuji loď a mířím k žraločí skále. Vše je úplně jiné než v létě, nyní jsou naše obvyklé „hot spoty“ bez ryb. Zastavujeme na 80m a Pavel zkouší novou nástrahu – mořskou cikádu.

Polární tresky 3/4
Lodě jsou připraveny, startujeme. Asi 3km od přístavu vysypáváme zbytky a pokračujeme na JZ. Moře je velmi klidné, téměř bezvětří, brzy jsme na místě a spouštíme nástrahy. Ryby berou na hod, oba s Pavlem taháme rybu za rybou.

Polární tresky tresky 4/4
Je už skoro tma. Najednou pod lodí začíná prosvítat obrovské tělo tresky. „No kamaráde, tak to bude tvůj osobák“ zahlásil jsem. Ryba je odevzdaná a nehybně leží u lodi. Chytil jsem ji za tlamu a zkušeným hmatem ji vylovuji do lodi.

Halibut 183cm 81kg
Charisma se ohnula na svoje maximum a Slammer začal zpívat. Ze začátku měla ryba hodně navrch. Zabrala na 28m, takže jsme si mysleli, že to bude jen otázka času, kdy se objeví na hladině.

Okouník mořský (Scorpaenidae)
Pokud vás okouník bodne svým trnem, tak nastupuje stejná bolest a otok jako při bodnutí včelou nebo vosou. Jed tvoří kombinace slizu a látky, která se nazývá sebastotoxin. Tato ryba má ve svém těle i protijed – antisérum
.

Soroya na začátku léta 1/2
Další hraniční přechod Finsko – Norsko je už jiný, jsou tam celníci a musíte počítat s kontrolou. Krásné na tom je, že tento přechod je v tundře. My jsme jeli na přechod Kautokeino. Pokud máte pivo navíc, je dobré ho proclít.

Soroya na začáku léta 2/2
Rybolov na Soroya v letních měsících je velmi zajímavý. Je zde velká pestrost ryb. Loví se zde tresky, halibuti, vlkouši, jednoskvrnky a dají se ulovit i pěkní okouníci na hloubkách. Dokonce se objevují keleři, kterých jsme taky nachytali pěkných pár kousků.

Soroya - Halibut 221cm 142kg
Na ostrově Soroya byl uloven nový český rekord Halibuta 221cm a 142kg. Šťastným lovcem je Bohumil Jandourek. Ryba byla zdolávána 4 hodiny, během nekonečného souboje došlo i na dramatické chvíle, kdy ryba dávala jasně najevo, že má nad lovcem navrch.

Pravda o Soroya 1/2
Hned vyskakuje Petr, bere si mě stranou a šeptá: „Všude jsou ryby, hlavně nepoužívejte papriky a podobné návazce, nebo dopadneš jako já“. A vypráví mi veselou příhodu o tom, jak tahal z hloubky 120m tři velké tresky.

Pravda o Soroya 2/2
Petr, který dostává na 150-ti m razantní záběr. Okamžitě silně zasekává a hlásí na lodi: „Prosím vytáhněte pruty, tohle nebude nic malého“. Ryba vymotává na jednotlivé zátahy 50m šňůry a vrací se zpátky ke dnu.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky