Rybolov - Rybolov Soroya

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Rybolov

Pilkrování
Na tento způsob lovu si vybíráme místa s členitým dnem, kde se často střídají velké hloubky a podmořské hory. Tyto místa bývají často obývány malými rybami, které loví větší dravci. Určitě je zbytečné pilkrovat na rovném dně o rozloze několika kilometrů čtverečních. Zde narazíte na ryby jen náhodně, když dravci projíždí, ale spíše zde nechytíte vůbec nic. Úplně nejlepší místa na pikrování jsou u tzv. pevninského šelfu. Tyto místa jsou většinou u ostrovů na otevřeném moři, kde se nachází hloubka nějakých 350–500m. Zde bývá ideální začít na cca 60m a nechat se splavat až na 200m. Tyto podmořské stěny jsou vlastně místa, kam se chodí velké ryby z oceánu nažrat. Takových míst budou v Norsku desítky, ale mezi nejlepší rozhodně paří pevninský šelf před ostrovem Soroya.

Mořská přívlač
Zde vystačíte s universálním vláčecím prutem jako je třeba WFT Charisma 120–420g osazeným celokovovým navijákem Penn Slammer 460, na který můžete v klidu naložit až 250g Roybait1 a tuto sestavu určitě nepoškodíte. Ve fjordech se chytá převážně na pomořských horách 20–40m, takže vláčecí prut bude do těchto podmínek určitě ideální volba. Pokud se však chystáte vyzkoušet lov na větších hloubkách nebo dokonce na otevřeném moři, bude pro vás nezbytné, pořídit si pilkrovací prut. Mezi nejatraktivnější ryby patří určitě halibut, který bývá v letní období velmi častým úlovkem. Proto je velice důležitá nástraha a způsob vedení. V žádném případě nepoužívejte techniku, kterou znáte z  lov u tresek, tedy nějaké cukání, trhavé spouštění nebo třepání špičkou. Nic takového halibuty dvakrát nepřitahuje.

Sladkovodní přívlač
Uvnitř ostrova nejsou žádné cesty, povrch ostrova je velmi hormatý a ukrývá více než tisíc sladkovodních jezer a v 80% z nich nikdo nikdy nechytal. O velikostech místních pstruhů a arktických sivenů jsem slyšel mnoho a asi dvakrát jsme se tam na pstruhy vypravili, ale nikdy jsme nebyli na soustavě jezer, kterým skupina místních lovců říká Nirvana. Na Soroya neexistuje žádná mapa tamních jezer, takže pátrat ve velmi hornatém terénu na vlastní pěst je velmi nebezpečné, protože se bavíme o rozloze větší než osm set kilometrů čtverečných. Jediným pomocníkem pro orientaci nám zůstal GPS přístroj a v případě poruchy, nebo vybití baterií, jen kompas. Při výpravě do hor buďte velmi opatrní, protože toto území není téměř vůbec pokryto mobilním signálem.

Rekordy ulovené na ostrově Soroya

Treska obecná 150cm 38kg
Ulovena 17.3.2010 v cca 12:00 hodin, ostrov Soroya, hloubka 52m a cca 5m nade dnem. Nástraha nerezový švédský pilkr 700g, prut Penn Overseas Boat 2,1m, elektrický multiplikátor RYOBI ADSS700AC, šňůra PENN 51kg, návazec, silon 1mm Balzer nosnost 46 kg.

Platýs obecný - Halibut 221cm 142kg
7.6.2013 ve 23h byl uloven na ostrově Soroya nový český rekord Halibuta 221cm a 142kg. Ryba byla zdolávána 4 hodiny. Chytil jsem ho na prut Shimano, pletenka WFT Strong 51KG. Jako nástrahu jsem použil Roybait 300g sleď v cca 75m.

Vlkouš Skvrnitý – Leopard 130cm 18,55kg
Uloven v květnu na ostrově Soroya, před přístavem v Hasviku. Hloubka 130m, nástraha švédský pilker 750g se dvěma trojháky.

Okouník Mořský 77cm 7,4kg
Chycen v červenci 2014 na ostrově Soroya Hasfjord 1, hloubka 220m – třetí fjord, nástraha švédský pilkr se dvěma trojháky 1000g, naviják Daiwa 600fe, šnůra Daiwa Tournament 0,35mm, pilkrovací prut Daiwa 2.1m Quick Grip.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky